SKOK!: Smer nedokázal vytvárať pracovné miesta, číslo 130 tisíc je podvod!

SKOK!: Smer nedokázal vytvárať pracovné miesta, číslo 130 tisíc je podvod!

Tvrdenie, že počas vlády strany Smer vzniklo na Slovensku 130 tisíc nových pracovných miest, je podľa predsedu strany SKOK! Juraja Miškova najväčším predvolebným podvodom v týchto voľbách. Prírastok 130 000 ľudí v evidencii Sociálnej poisťovne, ktorým argumentuje strana Smer, totiž spôsobila len povinná registrácia dohodárov, ktorým vláda strany Smer od roku 2013 zaviedla povinné odvody. 

Strana SMER a jej ministri tvrdia, že medzi rokmi 2012 a 2016 vzniklo na Slovensku 129 144 nových pracovných miest. Ako argument používajú fakt, že o toto číslo sa zvýšil počet ľudí, evidovaných na dôchodkovom poistení v Sociálnej poisťovni. Skutočnosť je však úplne iná. 

Štatistiky úrazového poistenia, v ktorom sú evidovaní všetci zamestnanci na Slovensku, sa takmer vôbec nezmenili (podľa rozpočtu Sociálnej poisťovne počet evidovaných zamestnancov dokonca klesol o 4 861 osôb). 

O 129 144 osôb sa zvýšil sa len počet evidovaných ľudí v dôchodkovom poistení - a to len kvôli tomu, že od 1. 1. 2013 vláda Smeru zaviedla odvody pre dohodárov! 

Reálne v evidencii Sociálnej poisťovne nepribudli pracovné miesta, a všetky výroky strany Smer o tom, ako tvorili pracovné miesta, sú klamstvom. Celý nárast zamestnanosti o 130 tisíc osôb, ktorým sa vo volebnej kampani strana Smer chváli, predstavuje len nárast evidovaných osôb z dôvodu zavedenia odvodov z dohôd o vykonaní práce. A to nie sú nové pracovné miesta - dohodári pracovali aj predtým, len neboli evidovaní v Sociálnej poisťovni! 

"V roku 2012 dohodári neplatili dôchodkové odvody. Tie sa zaviedli od roku 2013. Následkom toho sa zvýšil evidovaný počet osôb v Sociálnej poisťovni o 129 144 osôb – tým sa chváli strana Smer. Pravda ale je, že nepribudlo ani jediné pracovné miesto, len dohodári, ktorí pracovali už aj predtým, začali platiť odvody - a toto Smer vydáva za nárast zamestnanosti. Je to absolútna hanba a zavádzanie občanov," povedal poslanec NR SR za SKOK!, Martin Chren. 

"Celá kampaň Smeru, v ktorej sa chvália, že vytvorili 130 tisíc pracovných miest, je podvod. Nechápem, že môžu mať takú drzosť. Nevytvorili žiadne pracovné miesta. Naopak, pripravili ľudí, čo pracujú na dohody, o peniaze. Zaviedli odvody z dohôd, následkom čoho sa zvýšil počet ľudí evidovaných v Sociálnej poisťovni. A tvária sa, že to je zvyšovanie zamestnanosti," hovorí Juraj Miškov. 

Údaje Sociálnej poisťovne

 

2012

2015

rozdiel

Počet osôb evidovaných v SP na dôchodkové poistenie

1 696 655

(nezahŕňalo dohodárov)

1 825 799

(už zahŕňa aj dohodárov)

129 144

(len kvôli dohodárom)

Počet osôb evidovaných v SP na úrazové poistenie

1 860 949

(zahŕňalo aj dohodárov)

1 856 088

(zahŕňa aj dohodárov)

-4 861

Strana SKOK! už pred dvoma týždňami upozornila na inú manipuláciu štatistikami. Ministri strany SMER vtedy tvrdili, že podľa údajov Štatistického úradu pribudlo na Slovensku od roku 2012 100 tisíc pracujúcich. Podľa poradkyne bývalej premiérky Ivety Radičovej a kandidátky strany SKOK! Ľubice Navrátilovej však jednoduchá analýza preukázala, že skutočný počet bol len 5100. Zvyšok totiž tvorili ľudia, ktorí si našli prácu v zahraničí (34 300) a nezamestnaní na aktivačných prácach (60 700).

"Všetky tieto falšovania štatistík sú dôkazom, že Smer nedokáže vytvárať pracovné miesta. Zlyhali pri zamestnanosti, zlyhali pri zvyšovaní platov, a zúfalo sa to snažia zakryť," povedal Juraj Miškov.

Strana SKOK! má plán Singapur, ktorý je zameraný na tvorbu pracovných miest a zvyšovanie platov. Obsahuje sto konkrétnych a merateľných opatrení. Tento plán uskutočňoval Juraj Miškov už ako minister hospodárstva vo vláde Ivety Radičovej, a za obdobie roka a pol vzniklo až 54 tisíc skutočných pracovných miest. 

 

Podľa strany SKOK! ich plán Singapur nie je ani pravicový, ani ľavicový, a sú schopní ho presadzovať v každej vláde. Juraj Miškov už v minulosti vyhlásil, že strana SKOK! je pripravená spolupracovať s každým, kto vyhrá voľby, ak mu umožní presadiť plán Singapur. "Je psou povinnosťou každého politika presadzovať svoj program. Strany, ktoré sa dobrovoľne hlásia do opozície, nič nepresadia - a hlasy pre ne sú prepadnuté," hovorí Miškov.

Kalendár udalostí

Najbližšie udalosti
Žiadna udalosť
Blog

O čo všetko by sme prišli vystúpením z Európskej únie

Tomáš zhrnul fakty, o čo všetko by Slovensko prišlo, ak by sme vystúpili z EÚ. My v SKOKu vrátane Tomáša sme presvedčení, že nie je žiadna iná lepšia alternatíva v dnešnom svete pre Slovensko, ako byť aktívnou súčasťou Európskej únie. V dobe, kedy viac než predtým sa vo verejnom priestore vyskytujú rôzne klamstvá a polopravdy o "zlom Bruseli" je veľmi dôležité, narábať s faktami a hovoriť pravdu.

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky.

Platy učiteľov? Nutná, no nie postačujúca podmienka (jurajmiskov)

Prosím vás, kam sme to dobačovali, keď stovky tisíc ľudí závidia ešte aj učiteľom, ktorí majú na Slovensku najnižšie platy spomedzi vyspelých krajín?

Vaše údaje boli úspešne odoslané. Ďakujeme za podporu.